| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9.84 in (24.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.55 in (69.98 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Madeleine Castaing Ii |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In France |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 82%, Polyester Fr - 18% |
| Furniture Grade | 53 |
| Pattern | Animal Skins, Modern |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | X-Vacuum Or Brush Only |
| UFAC | N |
Price is per yard. Two yards order minimum. Sold in 1 yard increments. Please let us know if you need more than what is available on our site.