| Width | 50.59 in (128.5 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15.35 in (38.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 16.33 in (41.48 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Anduze Embroideries |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | For Drapery Use Only |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 18 - 19 Weeks |
| Composition | Linen - 90%, Viscose - 10% |
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Price is per yard. Two yards order minimum. Sold in 1 yard increments. Please let us know if you need more than what is available on our site.