| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.5 in (67.31 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Vienne Silks |
| Type | Silk |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 57%, Silk - 24%, Cotton - 19% |
| Furniture Grade | 42 |
| Pattern | Damask |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Price is per yard. Two yards order minimum. Sold in 1 yard increments. Please let us know if you need more than what is available on our site.