| Width | 51.2 in (130.05 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.75 in (12.07 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.6 in (44.7 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | La Menagerie |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 - 7 Weeks |
| Composition | Linen - 63%, Viscose - 26%, Cotton - 7%, Polyester - 4% |
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Price is per yard. Two yards order minimum. Sold in 1 yard increments. Please let us know if you need more than what is available on our site.