| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.5 in (67.31 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.5 in (67.31 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Blithfield |
| Collection | Eden |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Thailand |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 70 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Price is per yard. Two yards order minimum. Sold in 1 yard increments. Please let us know if you need more than what is available on our site.